Jdi na obsah Jdi na menu
 


Časté otázky a odpovědi

Energetické průkazy jsou součástí stavební dokumentace už dnes, ale jen u novostaveb a větších rekonstrukcí. Díky tomu tak bude možné do budoucnosti porovnat na trhu energetickou náročnost nových budov či těch starších zateplených i bez zateplení.

1. Co je to průkaz energetické náročnosti budovy?

 Jedná se o certifikát, z kterého se lidé dozví, jakou má budova spotřebu energií. Připomíná třídy, které lze dnes najít například na pračce či chladničce. Vytvoří sedmimístnou škálu kategorií od nejúspornějšího A až po mimořádně nehospodárnou kategorii G. Rozdělení podle tříd bude také zvlášť pro vytápění, obálku budovy, větrání nebo osvětlení. Podle toho lidé poznají, kudy utíká z domu nejvíce energií. V materiálu zpracovaném expertem mohou být také doporučení, jaká konkrétní opatření může majitel udělat, aby uspořil.

2. Poznám ze štítku, jaké budou náklady na provoz budovy?

 Ne tak docela. Z průkazu zjistíte kolik budova spotřebuje energie. Z vypočteného množství energie lze pak spočítat  náklady na provoz budovy, ale tyto náklady se budou lišit podle cen dodavatelů energie ( plyn, elektřina, horkovod...).

3. Odkdy budu muset průkaz mít, když prodávám nebo pronajímám rodinný dům či komerční objekt, nebo jeho část ?

Pokud budete smlouvu uzavírat po 1. lednu 2013, je vaší povinností nechat si průkaz zpracovat. Podle současné verze zákona se tato povinnost vztahuje na prodej či pronájem rodinných domů nebo jiných budov jako celků - od bytových domů až po komerční nemovitosti.

 4. A co když prodávám, či pronajímám byt nebo kancelář?

 Energetické průkazy se vztahují i na prodej i pronájem jednotlivých bytů nebo kanceláří. 

5. Mohou mít průkazy jednotlivé byty, nebo jen celé budovy?

 Podle zákona je energetický průkaz vystaven vždy na celou budovu. Státní energetická inspekce jiné řešení neuznává. 

6. Budou průkazy vyžadovány ve všech budovách, s nimiž se obchoduje?

Povinnost opatřit si průkaz nebude nutná u samostatných budov do 50 m2, u rekreačních nemovitostí, garáží, náboženských objektů nebo výrobních hal.

8. Kolik bude průkaz stát?

 Ceny si stanovují soukromé firmy a specialisté. Kromě velikosti nemovitosti a její složitosti se do ceny promítá i to, jak kompletní je její dokumentace. U běžného rodinného domu se stavební dokumentací by průkaz neměl stát více než pět tisíc korun, ale podle firem by se mohl blížit i deseti tisícům. U bytového domu by se měla cena průkazu pohybovat mezi deseti a dvaceti tisíci korunami, u větších komerčních objektů to pak může být podstatně dražší - 50 tisíc korun a více.

9. Co když nemám k nemovitosti úplnou stavební dokumentaci?

Vystavení průkazu pak bude dražší, protože specialista bude muset údaje doměřit. Podle odhadů může v tomto případě vyjít průkaz až o polovinu dráž, než když je stavební dokumentace kompletní. Za štítek si připlatíte i v případě, když dokumentaci nedodáte v elektronické, ale papírové podobě.

10. Bude energetický štítek platit natrvalo?

Nebude. Jeho platnost je omezena na deset let.

11. Co když nebude kupující průkaz vyžadovat?

Majitel domu má povinnost kupujícímu nebo nájemníkovi průkaz vystavit. Sankce se budou lišit - u fyzických osob budou nižší než u podnikatelů a právnických osob. Odhady hovoří o jednotkách až desítkách tisíc korun. 

12. Co je to energeticky vztažná plocha? 

Laicky se dá říci, že u běžných domů to je součet všech podlahových ploch počítaných z vnějšího rozměru budovy.
 

13. Jak to bude v případě bytového domu s nebytovým prostorem, ve kterém je například kosmetické studio nebo nějaká prodejna? Počítá se nebytový prostor do celkové energeticky vztažné plochy? 

Záleží na tom, jak je objekt vytápěn a jak v něm jsou udělané tepelné izolace. Například v klasické panelákové kočárkárně předělané na kosmetické studio není žádná tepelná izolace mezi obchodem a byty ani není odděleno vytápění - zde bude objekt pravděpodobně považován za jeden celek.
 

14. Co když neseženu projektovou dokumentaci ke svému domu? Co energetický specialista potřebuje k zaměření nemovitosti znát?

Bez projektu to bude dražší. Energetický odborník musí mít přístup do všech prostor v domě a prohlédne si ho ze všech stran i zvenčí, aby jej mohl zaměřit, tedy zjistit rozměry všech konstrukcí, které obalují budovu. Dále je třeba odhalit skladbu obvodových konstrukcí. Zde pomohou specialistovy zkušenosti i znalosti majitele. Další údaje se týkají technického systému budovy: osvětlení, vytápění, větrání, chlazení a zařízení zajišťujících mikroklimatické podmínky uvnitř.

15. Co mi hrozí, když pronajímám či prodávám byt nebo dům, který nebudu mít opatřený průkazem energetické náročnosti?

Pokud se na vás vztahuje povinnost průkaz mít, hrozí vám pokuta. Ta se může vyšplhat až do výše 100 000 korun. I když kupující pořídí nemovitost bez průkazu, může jej dodatečně vyžadovat. Kupní či nájemní smlouvy mohou být neplatné.

16. Chystáme se dům či byt rekonstruovat a průkaz už máme. Při jakých stavebních úpravách se změní? 

Podle zákona se za větší úpravu považuje změna na více než 25 procentech celkové plochy obálky budovy. Většinou tomu odpovídá i jen pouhá výměna oken, určitě i zateplení fasády či půdy, ale také změna vytápění, která přinese úsporu větší než 25%.

Nové stránky: https://energetickeprukazy.weebly.com